Tüfeğimin istenilen etkin menzil aralığı nedir ?

İstenilen menzil aralığı için dört özel koşul gerekir.

1- merkezi gücü/ silah tipi

2-güç çıkışı (FPS)

3-pellet seçimi/ hassaslık

4-atıcının becerisi

1- silahınızın merkezi gücü uzak mesafelere ne kadar iyi atış yapabilirliğinizi etkiler. Geleneksel piston tahrikli yaylarla daha çok güç ve beceriye ihtiyaç vardır, konuda usta olabilmek için. Gaz pistonu gibi nemlendirme teknolojileri ateşlemeden çıkan titreşimleri azaltabilir ancak atış esanasındaki geri tepmeleri de göz önünde bulundurmak gerekir. PCP silahları diğer silahlara kıyasla hassas dizaynı sayede daha az geri tepme görülür.

2- Silahınızın çıktı gücü etkin menzilinizi de etkileyecektir. İstenilen hedef de yine bunun içinde olacaktır. 55 yardda 1,5" hedef atışı A12 Ft-Lb tüfek atış alanı için istenilen bir sonuç olsa da 55 yard atış tüfeği çok da etkili degildir. en etkili menzili nasıl elde edebiliriz? bu hedeflenen atışa doğru giden minumum enerji mermimizle gidilebilecek en uzak mesafeyledir.

3- Silahımızın etkin menzili seçilen mermi ile de baglantılıdır. İlk olarak doğru mermi seçmeliyiz., ve istikrarlı bir şekilde aynı ölçülerde atış yap. sağlam güvenli avcılık için hassas, kaliteli mermi kullan. Lütfen ucuz mermilerle avlanma! Balistiklerde etkin menzilin iyi bir parçasıdır. Bazı mermi şekilleri daha çok aerodinamiktir ve uzun menzil atışları sağlarlar. ağır mermiler daha etkendir ancak uzun mesafelerde güç gerektirir.

4- Silahınızın etkin menzili için en önemli olay elbette yeterlilik beceridir. Piston tahriklilerle atış yapmak için havalı  silahınızı etkin nasıl kullanabileceğinizin anahtarı her zaman istikrarlı aynı ölçüde atışlar yapmak, daha cok idman ve daha cok topçu atışları yapmaktır.    Yaylılarla tutarlı bir avcılık için,    bazı atışcılar 20-30 yard limit getirirken bazıları 50 yarda kadar gidiyor. Tabiki bu siz ve tüfeğinizle olan dansınıza kalmıştır. PCP tüfekleri kıyaslanılandan daha çok farklıdır. Geri tepme azlığı ve bu tüfeklerin yüksek gücü orta beceride atışcılar için bile +100 yarda kadar mümkünat sağlar.